O nás

Jsme chrámový smíšený pěvecký sbor SANTINI, který působí ve farnosti Telč už od roku 2008. Věnujeme se hudbě duchovní i liturgické, ale nebojíme se ani jiných žánrových kategorií. V současné době je nás okolo 20. Nezpíváme jen v Telči a okolí, ale jezdíme na koncerty i do vzdálenějších měst a obcí. Naší sbormistryní (a když je třeba i dirigentkou) je Anežka Tichá.

Společná fotka před kostelem ve Staré Říši

Historie sboru

Společná fotka na soustředění ve Štítarech

Jak už jsme zmínili v úvodu, jsme sbor fungující od roku 2008. Z počátku se scházelo jen pár nadšenců, kteří chtěli zpívat při liturgii. Vedení se ujala tehdy sedmnáctiletá Anežka Tichá, která neměla v dirigování žádné průpravy a vše se postupem času naučila sama.

V průběhu let ji vystřídal Karel Tomek z Třebíče, který nám pomohl celek udržet a podpořil nás. Postupem času se ve sboru objevila spousta nových lidí, ale málo nebylo ani těch, kteří museli kvůli svému povolání nebo rodině sbor opustit. Stále se však mezi námi najdou i ti, kteří sbor zakládali. Nyní je nás asi dvacet a stále hledáme další a další nadšence, kteří s námi budou rádi trávit čas a to nejen s hudbou.

Máme za sebou nespočet koncertů, samostatných i ve spolupráci s různými dalšími sbory, orchestry a jinými hudebníky. Spolupracovali jsme na několika velkých projektech např. Harmonia laudes nebo Mozartovo Requiem a máme za sebou i mnoho dalších významných větších celků např. od Františka Ignáce Tůmy, Jakuba Jana Ryby, Wolfganga Amadea Mozarta, Jana Evangelisty Kypty, Marca Antoina Charpentiera a dalších.

Koncert na dvoře fary ve Staré Říši

Každý rok pořádáme tradiční koncerty, např. Santini v akci, adventní a vánoční koncerty, štědroodpolední zpěvy v domově důchodců a samozřejmě nás můžete slyšet také v místních kostelech při různých liturgických slavnostech.

Jsme taková „sborová rodina“, která společně ráda tráví čas. Jezdíme na různá soustředění, plánujeme spolu výlety atd. Zpíváme tam, kde nás rádi uvidí a uslyší :-).

A proč se jmenujeme zrovna SANTINI? Přece podle známeho barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Byl to mistr architektury, stavěl neuvěřitelné stavby, které se člověku vryjí hluboko do srdce. Tak i my se snažíme stavět krásnou muziku a dostat se hluboko do divákovy duše.